Hoppa till innehåll

Styrelsesammanträde 2026-04-09

Roxens Fiskevårdsområdesförening

Protokoll styrelsemöte

Datum:             torsdag 9 april 2026

Tid:                   18:00

Plats:                Anders Nilsson, Berg

Närvarande:     Anders Nilsson, Eddie Uggla, Thomas Abrahamsson, Jan Wretemark, Martin Mattsson.  

1. Mötets öppnande

Ordföranden hälsade välkommen och öppnade mötet.

2. Styrelsens konstituering

Anders Nilsson, ordförande

Lars Christofferson, vice ordförande

Dick Jonsson, sekreterare.

Eddie Uggla, kassör

Ulf Johansson

Suppleanter

Anders Samuelsson

Anders Karlsson

Thomas Abrahamsson

Jan Wretemark

Martin Mattson

Hedersledamot

Åke Wester

3. Föregående protokoll

Protokollet granskades, godkändes och lades till handlingarna.

4. Ekonomi

Ekonomin är fortsatt god och det är möjligt att genom föra en uppskjuten utdelning av överskottet till fiskerättsägarna.

5. Utdelning

På årsmötet i mars 2026 fick styrelsen mandat att utforma och genomföra utdelningen enligt gällande förslag. Styrelsen konstaterar att stadgarna (1991) medger uttaxering upp till ett KPI-justerat belopp baserat på 500 kronor per procentandel. Enligt uppgifter från Statistiska centralbyrån motsvarar detta för år 2026 cirka 830 kronor. För att säkerställa föreningens löpande verksamhet beslutar styrelsen att tills vidare tillämpa ett uttaxeringsbelopp om 1 000 kronor per procentandel. Beslutet ska underställas kommande fiskestämma för fastställelse.

Alla fastigheter, 66 st. som är berättigade till en utdelning större än 1 000 kr kommer att erhålla föreslagen utdelning. För mindre fastigheter som skulle erhålla belopp under 1 000 kr har Styrelsen beslutat att det samlade beloppet för dessa kommer att gå till fiskevårdande åtgärder. För fastigheter med flera vattenområden läggs dessa tillsammans om minst ett vattenområde är berättigat till utdelning över 1 000 kr. Därvid inräknas eventuella mindre vattenområden. De största fastighetsägarna kommer att kontaktas för diskussion om hur medlen bäst kan fördelas.

Processen går nu vidare med att formulera fullmakter och identifiera fastighets- och fiskerättsägare för att uppdatera ägarnas kontaktdetaljer. Målet är att utdelningen ska genomföras under hösten.

6. Övriga frågor

  • Undervattenskameran är på plats och fungerar utmärkt.

– En länk till kameran i Kungsbro (fiskdata.se) kommer att publiceras på hemsidan.

– Ordföranden tar på sig ansvaret att hålla linsen ren.

  • Ungdomar upp till 18 års ålder ska betala 10 kr per dagfiskekort på iFiske.
  • Fiskerätts- och fastighetsägares familjer har rätt fiske på eget vatten, De ska registrera ett bevis kostnadsfritt på iFiske. (Fiskeregler för fiskerättsägare inom Roxens FVO – Roxens FVO)
  • Vi har under året vidareutbildat tre tillsyningspersoner. Idag har vi totalt tio engagerade personer, varav fem är förordnade tillsyningspersoner och fem verkar som fiskevärdar. Fisketillsynsmännen kommer att bjudas in till nästa styrelsemöte.
  • Diskussioner om att bredda accessen till rampen i Tvärskogsudde fortgår med Linda Åström på Linköpings kommun.

7. Nästa möte

Datum:         onsdag 19 augusti

Tid:               18:00

Plats:             Anders Nilsson, ute i Kungsbro om vädret tillåter

Berg 2026-04-09

Ordförande      Sekreterare                                                                                    

Anders Nilsson           Dick Jonsson                   

www.roxen.nu